Ответы на вопросы

Як навчитися справлятися зі стресом та не хвилюватися з будь-якої причини?

Наші відчуття, як сенсорні локатори, повідомляють нас про труднощі або небезпеку. Ми можемо відчувати хвилювання, побоювання, стрес. Емоції можуть впливати на наше самопочуття і ми можемо відчувати головний біль, нудоту, слабкість, тремтіння рук, відчуття холоду.


І як би це просто не звучало, але усвідомлення власних почуттів в критичний момент - це перший крок до утримання ситуації під контролем і зменшення впливу стресу. Ми можемо зупинитися і встати, твердо спираючись на стопи, зробити 2-3 глибокі вдохи-видохи, прислухаючись до кожного вдоху і кожного видоху. Так ми допоможемо собі знизити вплив стресу на себе зараз. Потім назвати, що саме відчуваємо, можливо: 'біль, гнів, сум, розпач...'. Так ми допомогаємо усвідомити нашому організму, що з нами відбувається. Хочеться додати, що в будь якій ситуації важлива доброзичливість до себе - прийняття, що ми можемо відчувати все, що зараз відчуваємо.


Також ми можемо 'поміряти' величину емоції, наприклад, за 10 бальною шкалою, до 10 - це найбільше значення емоції, буде 8 або 6. Це ми робимо для того, щоби повернути собі керування нашими реакціями, нашими діями. Тому, що в стані сильного емоційного впливу реакції людини можуть бути не завжди влучні чи доцільні. Такий процес Деніел Гоулман (американський психолог - дослідник) називає 'емоційним піратством'.
Коли ми повертаємо управління собі ми можемо обрати найкращу для себе реакцію, можемо обдумати ще раз ситуацію, відкласти її на певний час, попросити допомогу і т.і. Для зменшення впливу стресу ми можемо пошукати дієві способи саме для себе, зокрема, це можуть бути:
- порахувати до 10 і назад до 1 іноземною мовою;
- згадати улюблену пісню або вірш;
- подивитися за вікно і детально описати 10 речей/подій, які бачимо;
- вмитися, побулькаим носом в долоні з водою).

Можливо ви віднайдете свою вправу, яка допоможе відійти від точки стресу і подивитися не неї 'з боку'. Після зроблення вправи знову визначте по шкалі розмір емоції.
Важливо сказати, що підлітковий вік характеризується загостреною емоційної чутливістю, що може підсилювати значення ситуацій чи обставин, таким чином емоційні реакції можуть бути більш сильними та глибокими.


Хвилювання попереджає нас про небезпеку і було б добре подивитися чи дійсно ситуація така небезпечна. Але це ми можемо зробити лише, коли зменшемо вплив хвилювання чи побоювання так, щоби можна було спокійно критично подумати.


Якщо раптом не справляєшся чи потрібна допомога, звертайся, буду рада допомогти.