Ответы на вопросы

Що робити, якщо втратив друга?

Коли з нашого життя йдуть близькі люди – це завжди важко. Не знаю, що саме ти проживаєш зараз, але думаю, що це не прості почуття.
Щоб дати детальну відповідь на твоє питання, мені б дуже хотілося більше розпитати тебе про те, що сталося. Щоб краще зрозуміти, що ти відчуваєш і що насправді відбулося.
Але оскільки зараз у нас немає можливості поспілкуватися напряму, я спробую написати про можливі варіанти і свої коментарі до них.
Отже, ЯКЩО ВИ ПОСВАРИЛИСЯ. Конфлікти – це нормальна частина людського спілкування. Часто вони трапляються між людьми, яким важко зрозуміти один одного або – які мають труднощі у тому, щоб донести правильно власну думку. Часто в розмові ми прагнемо сказати одне, а той, хто слухає - чує зовсім інше.
В такому випадку корисно поговорити у спокійному тоні. Коли «емоції вляглися», можна побудувати розмову наступним чином:
«Ми посварилися. Коли це відбувалось, я бачив(ла), що тобі неприємно. Мені теж було важко. Я відчував(ла)… В той момент у мене не вийшло донести свою думку правильно. Насправді, головне чого я хотів(ла)… А що відчував(ла) ти? Чого насправді ти хотів(ла)?»
Така розмова може допомогти вам краще зрозуміти почуття один одного і ваші справжні потреби, які лежали основі вчинків і сказаних слів.
Пам’ятай, що успішна розмова і компроміс – це завжди спільні зусилля тих, хто спілкується. Іноді, навіть, якщо ти все зробив правильно – це не гарантує того, що людина все зрозуміє.
Крім того, на те як поводить себе твій друг впливають не лише твої слова, але і його власний внутрішній стан, настрій, життєві події. Не все залежить тільки від тебе у вашому спілкуванні. Але якщо ця людина для тебе важлива – варто спробувати пояснити їй свої справжні наміри і мотиви. Чим більше вона буде розуміти причини твоїх слів, тим більше ясності буде між вами.
ЯКЩО ДРУГ ЗРАДИВ або здійснив вчинок, який ти не можеш вибачити.
Такі події можуть дійсно сильно ранити. І тут дуже важливо дати собі час, щоб краще усвідомити все, що сталося. Якщо почати діяти відразу, можна зробити багато імпульсивних рішень, про які потім пошкодуєш. Варто взяти паузу, поговорити з кимось, кому довіряєш про цю ситуацію і свої почуття, повернутись до неї за кілька днів. Робота з психологом тут теж може бути дуже доречна.
ЯКЩО ДРУГ ПЕРЕЇХІВ до іншого міста/країни. Коли ми опиняємось з близькими на великій відстані, це позбавляє нас багатьох приємних радощів спільного досвіду. Чим можна спробувати компенсувати? Звичайно, спілкування онлайн. Всі види мессенджерів нам тут допоможуть. А ще можна домовитись про конкретні дати наступної зустрічі (якщо це, звичайно, можливо). Запланувати конкретні дні, домовитись про них з батьками чи рідними – щоб в цей період ви точно змогли зробити подорож і побачитися з другом. Так буде легше чекати на зустріч і спільно її планувати.
ЯКЩО ДРУГ ЗАГИНУВ. Це трагедія і мені шкода. Основна моя порада – не будь зараз сам(а) і говори про свої почуття з тими, кому довіряєш. Щоб справитися з емоціями, не варто тікати від них. Якщо стає особливо сумно, боляче - дозволяй собі плакати.
Не бійся говорити про нього, згадувати спільні моменти, спілкуватись з тими, хто його знав. Горю потрібний час і це нормально. Якщо відчуваєш, що є багато речей, які хотілося б сказати другу – напиши йому листа. Звичайно, ти не зможеш його відправити. Але ти зможеш сказати все, що відчуваєш. Це має велике значення. Якщо маєш можливість – запишись на консультацію до психолога. Фахівець може допомогти тобі пройти це випробування.